Ana Sayfa » Manşet » Kentsel dönüşümde sınıfta kaldılar

Kentsel dönüşümde sınıfta kaldılar

Kentsel dönüşümde sınıfta kaldılar

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Üsküdar Belediye Başkan adayı Hüseyin Turhan, katıldığı 'Yerel Seçim 2019' programında Üsküdar ile ilgili hazırlamış olduğu plan ve projelerini anlattı. Turhan, "Üsküdar'da halk bölünmüş vaziyette. En büyük sorun da zaten budur. Biz öncelikle birliği temin edeceğiz" dedi. 

BTP adayı Hüseyin Turhan şunları söyledi: "Öncelikle 'insan' diyoruz. BTP' nin kurulduğu dönemden bu zamana kadar ki en büyük sözü birliktir, beraberliktir. Bakınız, Genel Başkanımız Prof. Dr. Haydar Baş, "Bu devlet bizim. Bu ordu bizim. Bu millet bizim" gibi ifadelerle devamlı milleti bir araya getirmeyi hedefleyen unsurlardan bahsediyor. Ama gelinen süreçte siyasiler milleti böldüler. Bizim en büyük projemiz birliği sağlamak. Birliğin olduğu yerde sevgi olur, kardeşlik olur."
 
Kentsel dönüşüm Üsküdar'da kanayan bir yara 

Konuşmasının devamında halkın yaşadığı mağduriyetten bahseden Turhan, "Üsküdar Belediyesi kentsel dönüşüm konusunda sınıfta kaldı. Halkı o kadar çok mağdur ettiler ki, halk şu an ciddi bir mücadele içerisinde.
Kendi restore ettiği camiyi, sırf milletin direnci yıkılsın diye, gecenin 4'ünde polis eskortuyla birlikte halkın önüne geçip yıktılar. Esentepe cami, kırk yıllık bir camiydi; benim babamın da cenazesi o camiden kalktı. İnşallah biz gelirsek, belediye olarak müteahhitiniz biz olacağız. Biz alan el değil,veren el olacağız. Halkımıza, halkımızın bizden istediğinden daha fazlasını vereceğiz" dedi.

Milli Ekonomi Modeli'nden yararlanacağız
 
"Belediyelerin hepsi iller bankasından, devletten yardım alırlar" diyen Turhan,  "Belediyelerin bir de kira gelirleri, toprak gelirleri vardır. Biz, 'sen bana para ver ben sana inşaat yapayım' anlayışına karşıyız. Bunu herkes yapar.
Mevcut belediye başkanı her yere boy boy resimler asmış, onu yaptım bunu yaptım. Güzel de, sen bunları köyündeki tarlanı satıp da mı yaptın? Ya da babanın mirasından alıp bize gençlik meclisi mi yaptın? Bu mu marifet! Biz Genel Başkanımız Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli'ni uygulayacağız" şeklinde konuştu. 
 
Sokak hayvanları için özel projelerimiz var

Sokak hayvanları konusuna da değinen Hüseyin Turhan, "Hayvanlar Allah'ın dilsiz kullarıdır. Sokaklarda aç gezen garip ve çaresiz tüm hayvanlara belediyemiz olarak sahip çıkacağız.
Her mahallede gönüllü temsilciler ile çalışma yapacağız. Hayvanların barınabilecekleri barınaklar kuracağız. Ev hanelerini bilinçlendirerek çöpe gıda atmalarını engelleyeceğiz. Mahallede görevli araçlarımız tüm evleri dolaşarak halkımızın hazırladığı fazla gelen veya yemediği tüm gıdaları toplayacağız. Bu gıdalar barınaklara getirilerek sokak hayvanlarına dağıtılacak" ifadelerini kullandı.

Binalara değil insana yatırım yapacağız

Yapılan camiler konusuna da açıklık getiren BTP adayı, konuyla ilgili şunları söyledi: "Belediye olarak gereksiz tüm yapılardan uzak duracağız. İsrafı önleyeceğiz.
Gelin sizinle bir hafta sonu namaz vaktinde camileri gezelim, koskoca camilerin ilk sırası bile dolmuyor. İçinde namaz kılan yokken yeni camiler yapmak ne işe yarıyor! Üsküdar'da yeterince cami var. Şu saatten sonra cami yapmaya lüzum yoktur. Yapılırsa da israftır günahtır. Biz binalara değil çevreye ağaca ve en önemlisi insana yatırım yapacağız."

Turizm ile Üsküdar'ı ayağa kaldıracağız
 
Turizm konusundaki sorulara da cevap veren Turhan: "Üsküdar tarihe şahitlik etmiş bir ilçedir. Hem tarihi açıdan hem de doğal güzelliği açısından hiçbir yer ile kıyas edilemez. Turistik açıdan Üsküdar eşsiz bir bölgedir. Fakat yıllardır Üsküdar'ı dünyaya tanıtamadık. İstanbul'a gelen turistler genelde karşı taraf değimiz sur içini gezerler.
Ayasofya, Sultanahmet, Beyazıt gibi yerler turistlerin uğrak yerleridir. İstanbul'a gezmeye gelen milyonlarca turist Üsküdar'a karşıdan bakar ve Üsküdar'ı görmeden ülkelerine geri döner. Çünkü Üsküdar'ı kimse onlara hakkı ile anlatmaz. Biz Üsküdar belediyesi olarak, Üsküdar İlçemizi tüm dünyaya tanıtacağız. Yahu Üsküdar'da kız kulesi var, camiler, tekkeler, kervansaraylar, hamamlar, Çamlıca tepesi, Beylerbeyi Sarayı, paşa konakları, korular, antik limanlar var. Boğaz Köprüsü var. Sadece turizm ile Üsküdar'ı ayağa kaldıracağız" dedi.
 
Hüseyin Turhan kimdir?

1980 yılında Üsküdar'da dünyaya gelen Hüseyin Turhan aslen Siirtli olup doğduğu günden bu yana Üsküdar'da yaşıyor. İlköğretimini Orhan Seyfi Orhan İlköğretim Okulu ve Kirazlıtepe Ortaokulunda tamamladıktan sonra lise öğrenimini de Hacı Sabancı Beylerbeyi Lisesinde tamamladı. Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi Maliye bölümünde lisans eğitimini tamamladı.

Öğrenim hayatına, üniversiteden sonra da devam ederek
Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nün İşletme bölümünde Yüksek Lisans yaptı. Yüksek Lisans Tezi olarak hazırladığı "Kurumsallaşma Yolunda Yönetim Sistemleri" adlı bir eseri bulunmaktadır. Daha sonra Atatürk Üniversitesi İş Güvenliği Ve Sağlığı Bölümünden mezun oldu. Kendisi hala İstanbul Üniversitesin' de Tarih, Atatürk Üniversiten'de de Sosyoloji okumaya devam etmektedir.

Siyasi hayatına BTP' de Başlayan Hüseyin Turhan 2001 yılında BTP Üsküdar Gençlik Kolları Başkanı olarak göreve başladı. 2007 yılında BTP İstanbul Gençlik Kolları Başkanı oldu. 2013 yılında BTP MYK üyesi oldu. Daha sonra BTP'nin çeşitli kadrolarında görev alan Turhan, 2015 yılında İstanbul Milletvekili adayı da oldu.