Ana Sayfa » Manşet » Hüseyin Turhan Projeleri İle Rakiplerine Meydan Okudu

Hüseyin Turhan Projeleri İle Rakiplerine Meydan Okudu

Hüseyin Turhan Projeleri İle Rakiplerine Meydan Okudu

Mesaj Haber sitesi olarak BTP Üsküdar Belediye Başkan Adayı Sayın Hüseyin Turhan ile Mart 2019 Yerel Seçimleri hakkında röportaj yaptık. Hüseyin Turhan Mesaj Haber sitesine konuştu.

İşte o röportaj:

Hüseyin Bey, merhabalar. Teklifimizi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ediyoruz. Öncelikle bizlere kendinizden bahseder misiniz? Hüseyin Turhan kimdir?

Öncelikle bize olan ilginiz ve alakanız için ben teşekkür ederim. Hüseyin Turhan Doğma büyüme Üsküdar' lı bir gençtir. Üsküdar'ı mevcutta bulunan ve daha önce de belediye başkan adayı olmuş herkesten daha iyi bildiğimi iddia ediyorum. Ben Üsküdar'ı her anlamda çok iyi bilen biriyim. Tüm hayatım Üsküdar'da geçti. Üsküdar' ın ve Üsküdarlı' ların dertlerini sıkıntılarını ve isteklerini benim kadar anlayabilecek ve çözüm getirebilecek kimsenin olmadığını düşünüyorum. Bu iddialı oluşumun nedeni ise aldığım eğitim, büyüklerimden görmüş olduğum terbiye ve tecrübeden ileri gelmektedir. Size kendimden bahsedeyim;

Nisan 1980 Üsküdar doğumluyum. Aslen Siirtliyim. Doğduğum günden bu yana Üsküdar'da yaşamaktayım. İlköğretimini Üsküdar Orhan Seyfi Orhan İlköğretim Okulu ve Kirazlıtepe Ortaokulunda tamamladıktan sonra lise öğrenimini de Beylerbeyi Mahallemizde bulunan Hacı Sabancı Beylerbeyi Lisesinde tamamladım Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi Maliye bölümünde lisans eğitimi alarak maliye mezunu oldum.

Öğrenim hayatıma, üniversiteden sonra da devam ederek Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nün İşletme bölümünde Yüksek Lisans yaptım. Yüksek Lisans Tezi olarak hazırladığım "Kurumsallaşma Yolunda Yönetim Sistemleri" adlı bir eserim bulunmaktadır. Daha sonra Atatürk Üniversitesi İş Güvenliği Ve Sağlığı Bölümünden mezun olarak İş Güvenliği Teknikerliği ve İş Güvenliği Danışmanlığı yaptım. Şu anda da İstanbul Üniversitesinde Tarih, Atatürk Üniversitende de Sosyoloji okumaya devam etmekteyim.

Aynı anda iki üniversite okuyarak hem kendime hem de halkıma faydalı olmak için mücadele etmekteyim. Şuan da kendime ait bir danışmanlık şirketim bulunmaktadır. Tüm Türkiye' de faaliyet gösteren firmamız hem devlet kurumlarına hemde özel kuruluşlara Kalite yönetimi,İş Güvenliği, Kurumsal Kimlik belirleme, Enerji Yönetimi, Yatırım Yönetimi, Marka Tescil ve Fikri Sınai haklar, Personel Eğitimleri gibi konularda danışmanlık ve eğitim hizmetleri vermekteyiz.

Siyasi hayatıma ise BTP' de Başladım . 2001 yılında BTP Üsküdar Gençlik Kolları Başkanı olarak göreve başladım. 2007 yılında BTP İstanbul Gençlik Kolları Başkanı oldum. 2013 yılında BTP MYK üyesi oldum. Daha sonra BTP' nin çeşitli kadrolarında görev aldım.2015 yılında ki genel seçimlerde de İstanbul Milletvekili adayı da oldum. Şimdi de halkımın karşısına Üsküdar Belediye Başkan adayı olarak çıktım. Ve Üsküdar'ı tüm Türkiye'de örnek bir ilçe yapmak için yola çıktım. Yıllardır hazırladığım Projelerim ve eşsiz fikirlerim var.

AKP Üsküdar Belediye Başkan adayı Hilmi Türkmen ve CHP Üsküdar Belediye Başkan adayının ise Ahmet Kılıç olduğunu öğrendik. Ve adaylar çalışmalara başladı. Peki, Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Üsküdar Belediye Başkan adayı olarak sizleri, rakiplerinizden ayıran en çarpıcı farkınız nedir?

Öncelikle hem CHP hem AKP hemde diğer belediye başkan adaylarına başarılar diliyorum. Kavganın hukuksuzluğun olmadığı, barışın ve kardeşliğin hüküm sürdüğü bir seçim dönemi olur inşallah. Beni AKP' nin ve CHP' nin adaylarından ayıran yüzlerce fark var. Ben size belli başlı farkları anlatmak isterim. Öncelikle AKP' nin Adayı Sayın Hilmi Türkmen zaten mevcutta ki başkandır. Başkan olduğu dönemden bu zamana kadar yaptı beton yığını inşaatları Üsküdar'a hizmet gibi sunmaktadır. Milletin vergileri ile oluşturulan bütçeyi millete bir lütuf gibi sunan bu arkadaşımız, millete hizmet etmenin bir ibadet olduğunu unutmuş. Her ne kadar imam hatip mezunu olsa da bulunduğu mevkinin insanlığa hizmet için var olduğu şuurundan uzaklaşmış.

Üsküdar'ın Bütçesi ile reklam tabelalarına yazdığı tüm hizmetler (ben buna beton hizmeti diyorum) zaten yapılması gereken hizmetlerdi. Sana maaşını veriyorlar ve elinde  de bütçe var  yap tabi. Yapmayıp ne yapacaktın? Marifet sana verilen bütçeyi harcamak değil, marifet bütçeyi kullanarak Üsküdar'ı kara geçirmen, bütçeye ihtiyaç duymadan Üsküdar'a yapılacak hizmetleri, ürettiğin hizmet ve ürün ile karşılaman. Milleti iş sahibi yapman, fakiri giydirmen, ücretsiz sosyal hizmetlerde bulunman, her mahallede işletmeler kurman, milletin karnını doyurman. Sadece bina yaparak Belediyecilik olmaz.

Rakibim Sayın Hilmi Türkmen kaybetmiş bir insandır. Nedeni ise Üsküdar halkına yaptıklarını ne Üsküdar Halkı nede bu halkın çocukları unutmayacak. Milletin sadakaları ve yardımları ile yapılmış bir camiyi insanların rıza olmadığı halde polis zoru ve biber gazları ile yıkan bir belediye başkanı unutulur mu? Kendisi ne derse desin, hangi açıklamada bulunursa bulunsun huzuru mahşerde bunun hesabını veremeyecek. Cami yıkımı ile ilgili verdiği röportajda  'camiyi tinercilerin kullandığını ve işgal ettiğini ileri sürmüştü' bu sözleri duyunca kendisinin ne kadar kaybettiğini ve ne kadar zor durumda kaldığını anladım. Çünkü Üsküdar'ı şuan Sayın Hilmi Türkmen yönetmiyor. Kendisi sadece bir memur ve kendisine denileni yapıyor. Yazık.

Kentsel dönüşüm ile alakalı olarak millete verdiği hiçbir sözü tutamadı. Ve hala boş vaatlerde bulunmaya devam ediyor. Gerçekleri söyleyip benim elimde değil dese daha mantıklı bir hareket yapmış olacaktı.

Üsküdar gençliği işsiz. Gençlerimiz mahalle köşelerinde işsizlikten kırılıyor.

Üsküdar 'da kavga var şiddet var, insanlar mutsuz ve milleti barıştıracak mutlu edecek bir çalışma yok.Üsküdar halkı kamplara ayrılmış vaziyette. Her fikir diğeri ile kavgada. Bu ortamı u noktaya getirende mevcut siyaset. Liderlerin küfür ve hakaretler ile siyaset yaptığı yerde, milletin ne yapmasını bekliyorlar? Siyasi kavga siyasi ayrılık ve bölünmüşlük her yerde artık.

Üsküdar'da ciddi olarak uyuşturucu sorunu var. Ve bu konuda çok acı şeyler yaşadık, gençlerimiz heba oldular ve Belediye bu problemi hala çözmedi. Çözmedi. Çözmek için ciddi bir adımı yok.

Esnafımız kan ağlıyor iş yeri ruhsat harcı adı altında toplanan vergiler tam bir gasp. Aldığım duyumlara göre belediye tarafından her esnaftan farklı ücret alındığı, belli sabit bir ücret resmiyette olsa da esnaftan farklı fahiş ücretler alındığı söyleniyor. Esnaf perişan gezdiğimiz yerler kurtarın diyor bizi.

Üsküdar'da kurulan pazarlara akşamları gidin uğrayın. Üsküdar halkı pazarcı esnafının çöpe attığı çürük meyve ve sebzeleri gidip çöpten toplayacak kadar fakir ve yoksul. Bu manzarayı Üsküdar'da kurulan her pazarın sonunda görebilirsiniz. Sayın Hilmi Türkmen acaba akşamları pazar dolaşıyor mu?

Üsküdar'ın bir çok sorunu var hangisini çözmüş mevcut belediye;

Miller işsiz, esnaf kan ağlıyor, marketlerde pazarlarda fiyatlar tavan yapmış, belediye ne üretiyor, ne de iş imkanı sağlıyor. Varsa yoksa bina yapmak. Tabi bu binaları kimler yapıyor, nasıl ihale ediliyor, kaç paraya yapılıyor, kim kar ediyor, niye devamlı inşaat yapılıyor bunları sorgulamak lazım. Umarım anladınız dediğimi.

Gidin bakın yollarına delik değişik. Her yıl bir kazı, her yıl bir asfalt yenileme, yamalı yollar, ucu çıkmış kanalizasyon kapakları, yıkılan binaların inşaat yığınları aylardır mahallelerde bekliyor. Milletin sağlığını düşünen yok. Son aldığım habere göre açıkladığım tarımsal projelerimizi duyan Belediyemiz bazı mahallelerde ucuz sebze meyve satan yerler kurmuş. Yahu daha önce aklınız neredeydi? Seçim zamanı mı kemale eriyorsunuz. Hem ben size ucuza sebze meyve satın demedim, Üsküdar'da sebze meyve üretelim dedim. Bunlar yine işin kolayına kaçmışlar. Komik çok komik.

Bu açıkladığım sorunlar Üsküdar'ın belli başlı sorunları. Bunlar gibi birçok sorunu var Üsküdar'ın. AKP'nin adayı Hilmi Türkmen bu sorunları çözemez. Belediye Başkanlığını şirket gibi yürüten bir başkandan fazla bir şey beklememek lazım.

Gelelim CHP adayı  Sayın Ahmet Kılıç beye;

İnanın  kendisini hiç tanımam. Bu zamana kadar da Üsküdar için yaptığı bir çalışmayı duymadım. Belediye de meclis üyesi olduğunu da adaylığı açıklandığında öğrendim. Yani Üsküdar belediyesinde CHP' den de meclis üyeleri var. Yukarda saydığımız bunca sıkıntı karşısında CHP meclis üyesi olarak Sayın Ahmet Kılıç ne yapmış? Üsküdar halkının 15 yıldır sesini kime duyurmuş. Sayın Ahmet Kılıç meclis üyesi olduğu dönemde Üsküdar'a nasıl bir fayda sağlamış? Milletimize bunları açıklaması lazım.

Madem muhalefetsiniz, iktidarın yaptıklarını takip edeceksiniz ve hem milleti hem iktidarı en iyi şekilde uyaracaksınız. Günümüzde CHP'nin muhalefeti laf dalaşından öteye gidemiyor. Kavga -Şiddet muhalefet ve iktidarın genel hali olmuş.  Daha önce aday olan bir müftü vardı biliyorsunuz, sonradan CHP'den kavga ile ayrıldı. Düşünsenize Üsküdar gibi bir yere koyduğunuz aday seçimden sonra istifa edip başka saflara geçiyor.  Ve en önemli yere koyduğunuz adayı siz iyi seçemiyorsunuz. Şimdi ki aday Sayın Ahmet Kılıç ne duyulmuş nede tanınmış bir insan, Üsküdar için açıkladığı bir projesi yok. Varsa da ben hala duymadım. Market yönetmek ile İlçe yönetmek farklı işler. CHP Üsküdar halkının iradesine inanmıyor. Nedeni ise CHP ilçe yönetimi ve üyelerinin ısrarla istediği aday eski ilçe başkanı Erdoğan Altan olmasına rağmen, kedisini eleyerek Ahmet Kılıç'ı aday yaptılar. Halbuki Sayın Erdoğan Altan olması gerekiyordu. Kendi içlerinde kavgası olan bir partinin halka nasıl faydası olur? CHP defalarca tabanının istekleri yerine genel merkezinin talimatlarını uygulayan bir parti. Ve her defasında kaybediyor. Hatta BTP olarak daha önceki seçimlerde kendileri bize ittifak teklifinde bulundu ve bir çok konuda anlaştık, fakat bizi beklettiler ve bize verdikleri sözleri tutmadılar. CHP tabanı Prof. Dr. Haydar Baş beyi gönülden seven sayan bir tabandır. Ve geçmiş seçimlerde CHP ile ittifak etmemizi çok istediler. Ancak CHP yönetimi tabanını yanılttı. Maalesef CHP yönetimi yine sınıfta kaldı.

Şimdi tutturmuşlar bir "MİLLET İTTİFAKI".  Yahu bu nasıl millet ittifakı, bu ittifakta milleti temsil eden kaç görüş var? İttifaka dahil edeceğin o kadar parti varken sen hepsini elinin tersi ile itiyorsun ve adına milletin ittifakı dediğin ama milletin olmadığı bir ittifak kuruyorsun.  CHP muhalefet işini yapamıyor. Yapabilseydi ülkede iktidar çoktan değişmişti. BTP olarak Türk Milletine diyoruz ki "muhalefet değişmeden iktidar değişmez, muhalefeti değişin ki iktidar da değişsin. " BTP olarak çok güçlü geliyoruz.

CHP adayı Sayın Ahmet Kılıc'ın projeleri nelerdir? Bilgi sahibi olduğu alan nedir? Uzmanlığı nedir? Hangi tecrübe ile Üsküdar'ı yönetecek? İnşaat yapmaktan başka proje sunacak mı? Milletimizin bunları sorgulaması gerekiyor.

İşi ehline verilemesi gerekir. Üsküdar halkına buradan sesleniyorum, üç adayı yan yana koysunlar ve incelesinler kimin gerçekten de belediye başkanlığına layık olduğunu görürler. Bizim ilmimizin zekatı bile rakiplerimizde yok. Bizim maksadımız dua almaktır, el tutmaktır, yardım etmektir, mutlu etmektir.

Gelelim en büyük farkımıza:

Bizim fikir ve projelerimize onların hayalleri bile ulaşamaz. Bizim Genel Başkanımın Prof. Dr. Haydar Baş. Kendisi ekonomi konusunda dünyanın peşinden koştuğu bir insan. Dünya tarihinde ilk kez bir Türk lider Rusya Meclisi Duma'da rus vekillere bakanlara profesörlere öğrencilere ekonomi brifingi verdi. Genel Başkanımızı tam 4.5 saat dinlediler ayakta alkışladılar.

Bizde tüm dünyanın peşinden geldiği Milli Ekonomi Modeli var . Onlarda ne var? Kocaman bir hiç.. İçi boş sözler ve vaatler. Biz ayakları yere basan projeler ile geliyoruz. Onlar harcamaktan bahsediyor, biz üretmekten bahsediyoruz. Onlar yardımdan sadakadan bahsediyor, biz iş bulmaktan maaş vermekten bahsediyoruz. Onlar yaptıklarını lütuf gibi sunarken, biz yapacaklarımızı bir ibadet ve görev olarak görüyoruz. İşte bizim en büyük farkımız bu. Bizim muhteşem projelerimiz var. Onların tuğla ve harçları var. Buradan halkıma sesleniyorum, artık Üsküdar'da güzel şeyler yapmak lazım. Mevcutları değiştirin gitsin. Biz varız merak etmesinler.  Buradan hem Sayın Hilmi Türkmen'e hemde Sayın Ahmet Kılıç' a sesleniyorum. Gelsinler Üsküdar'ın sorunlarını halkın huzurunda yüz yüze konuşalım. Kavgasız gürültüsüz kardeşçe bir oturum yapalım. Halkımız bizi izlesin ve kararını öyle versin. Halkın huzurunda konuşmak, kürsülerde taraftarlarına konuşmaya benzemez. Kendilerine güveniyorlarsa bu davetimi kabul ederler. 

Sayın Başkanım sorularımızı yanıtladığınız için çok teşekkür ederiz. Sizin için her şeyin hayırlısını diliyoruz.

Bana bu fırsatı verdiğiniz için ben teşekkür ediyorum. Üsküdar halkı umutsuz olmasın. Biz varız. BTP projeleri ile geliyor. Muhalefet değişirse iktidarda değişir. Milletimizin desteklerini bekliyoruz.