Ana Sayfa » Sürmanşet » İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Hüseyin Turhan Türk Gençliği'ne Seslendi

İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Hüseyin Turhan Türk Gençliği'ne Seslendi

Milli kahramanlarımız Türk milletini birbirine kenetleyen en büyük unsurlarımızdandır. Milli Kahramanlarımız ile ayrılığı gayrılıgı fitneyi ve fesadı elinin tersi ile iten bir millet olmaktayız. Çünkü vatanın bölünmez bütünlüğünü ve bağımsızlığını hiçbir çıkar gözetmeden lazı, kürdü, arabı, çerkezi, alevisi ve sünnisi ile milli kahramanlarımız düşmanlara karsı güçlü onurlu ve en şiddetli şekilde savunmuşlardır.

Mevzunun vatan olması ile milletimizin tüm etnik gurupları tüm mezhepleri topyekun birleşerek düşmana hak ettiği dersi geçmişte vermişlerdir.

Tarihimizde binlerce milli kahramanlarımız vardır. Vatan toprakları üzerinde Adımımızı attığımız her yerde birliğin ve kardeşliğin simgesi olan milli kahramanımızın izleri ile karşılaşmaktayız.

Ülkemizin dört bir yanı düşmanların taarruzu ile ateş çemberine dönmüş olduğu halde, daha çocuk yasta denilebilecek Türk gençleri gözlerini kırpmadan vatanlarını muhafaza etmek için cepheye koştular.

Kimileri cepheye silah, kimileri malzeme, kimileri yemek, kimileride su taşıyıp kimleri de düşmanla göğüs göğse çarpışarak vatana hizmetlerini yerine getirmişlerdir. Allah hepsinden razı olsun şefaatlerinden mahrum etmesin.

Savaşa gidenlerin ve illere göre şehitlerin kayıtları incelendiğinde, özellikle de İstanbul ve Çanakkale şehirlerinin etrafındaki illerin gençlerinin savaşa katıldığı görünmektedir.

Bursa, Edirne, Kastamonu, Ankara, Kayseri, Konya, İzmir, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Kütahya, Denizli gibi lisede okuyan genç öğrencilerin pek çoğunun savaşa katıldıkları ve bunların büyük ekseriyetinin cepheden geri dönmeyi başaramadıkları birçok kaynak da genel bir bilgi olarak zikredilmektedir.

Bu yüzden adı geçen illerin liselerinin pek çoğu, iki yıl süre ile öğrenci mezun edememiştir. Milli mücadelede öğrenci mezun edemeyen Okullardan örnekler vermek gerekirse;

Edirne Lisesi:

1882'de İstanbul dışında açılmış Trakya'nın tek lisesi olan bu lise Çanakkale Savaşı patlak verdiğinde, Edirne ilinin öğretmen ve öğrencileri harbe katılmış ve hiçbiri geri dönmeyip şehit düşmüştür.

Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi

1911 yılında ancak 64 öğrenci mezun verebilen Kastamonu Lisesi, 1912